Leden

05.03.2019 16:40

Po vánočních prázdninách jsme navázali na vánoční tradice a zvyky příběhem o třech králích, kteří putovali do města Betléma za Ježíškem a přinesli mu vzácné dary. Děti se naučily písničku „My tři králové jdeme k vám“ s doprovodem klavíru, vyrobily si královské koruny technikou zapouštění barev do mokrého podkladu a s korunami na hlavách si zahrály PH „Trojice králů“, kde si procvičily nejen předmatematické dovednosti, ale vizuálně i písmena K, M a B. Mluvili jsme také o pomoci druhým - Tříkrálové sbírce. Z pracovních listů děti nejvíce zaujala Královská skládačka. V dalším týdnu jsme přivítali paní Zimu s jejími typickými znaky, povídali jsme si o vlastnostech sněhu a ledu, zimních sportech, prohlíželi si knížky se zimní tematikou, děti kreslily zmizíkem do inkoustu, dolepovaly a skládaly pracovní list jako puzzle, plnily další pracovní listy a naučily se písničku „Bude zima, bude mráz“. Celý následující týden jezdila cca polovina dětí na Hravé lyžování, a tak jsme se s ostatními dětmi věnovaly zimním sportům alespoň ve školce. Povídali jsme si i o zimním oblečení a prevenci nemocí. Děti hrály hry, plnily pracovní listy, sportovaly, vybarvovaly brusle (klovatina + tuš). Poslední týden v lednu se děti naučily pojmenovat nejznámější druhy lesní zvěře a ptáků podle mgn. obrázků a obrázků v knihách. Vyslechly si interaktivní pohádku o lese a jeho obyvatelích, do jejíhož děje průběžně vstupovaly prostřednictvím odpovědí na otázky. Naučily se novou písničku o vrabečkovi, básničku o veverce, vyplňovaly pracovní listy na dané téma, sestavovaly rozstříhané obrázky zvířátek z pohádek, nalepily krmítko pro ptáčky a zahrály si nové hry. Také úspěšně absolvovaly vycházku ke krmelci ve známém lesíku, kam zvířátkům přinesly „dobroty“ v podobě jablek a mrkví. Na zahradě jsme pak naplnili krmítko pro ptáčky ptačím zobem a na větve stromů rozvěsili lojové koule nejen pro sýkorky. V lednu také ukončila své několikaleté působení v osnické školce pí. učitelka Nikola Křížová.